Hodnotný šperk, především snubní a zásnubní prsteny, je kvalitní investice na celý život. Šperky se však mohou časem opotřebovat, bílé zlato již není tak bílé, zirkony ztrácejí lesk, povrchový lesk či mat na prstenech již nevypadají tak jako dříve... Aby si šperky po spoustu let zachovaly svou krásu a především lesk, je potřeba o ně dostatečně pečovat.

Základem je si uvědomit, na které činnosti se vyplatí si šperky, a to především prsteny sundávat. Rozhodně zamezte jejich styku s jakýmikoliv chemikáliemi - například čisticími prostředky nebo třeba chlorem v plaveckých bazénech. Stejně tak jim velmi škodí, když si je na rukou necháváte během zvýšené fyzické zátěže a materiál šperku je tím vystaven zvýšenému mechanickému otěru či častému působení potu.

Málokdo také ví, že ideální je sundávat si veškeré šperky i na noc. Ideální je uložit je na suché místo, třeba do krabičky. Oblíbené jsou i nejrůznější šperkovnice na šperky, které jsou však často chybně umístěné v koupelně. Nadměrná vlhkost šperkům velice škodí, vhodnější je uložení třeba v ložnici. Šperky, které používáte pouze občas, například náhrdelníky, je potřeba navíc uschovat před světlem - opět nejlépe do šperkovnice. Ale pozor, ideálně by se šperky neměly navzájem dotýkat; zkuste je tedy uchovávat buď v oddělených přihrádkách či jednotlivě zabalené v hadříku.

Šperkům také velmi škodí make-up či lak na vlasy. Doporučení je jednoduché, nejprve naneste make-up a lak na vlasy, šperky patří na tělo až jako poslední.

Na internetu existují desítky návodů na domácí čištění šperků, některé z nich však mohou spíše uškodit. Rozhodně nic však nezkazíte, když šperky jednou měsíčně omyjte ve vlažné vodě se špetkou tekutého mýdla. Dbejte však, abyste jej následně důkladně vysušili jemným hadříkem. Pozor toto však neprovádějte se šperky osazené perlami.

My rozhodně doporučujeme využívat služeb zlatnictví, kde vám prsteny i jiné šperky zlatník profesionálně zrenovuje za pár desítek korun, odstraní viditelné škrábance, obnový lesk či mat a budou opět zářit jako nové jako nové.