Zásnuby, svatba, hostina, hudba, jídlo, pití, smějící se novomanželé. Jeden z mála rituálů, který se dochoval ve své starobylé podobě, i když samozřejmě s drobnými úpravami, a vrací nás tak svou podobou do dávné minulosti.

Zásnuby, svatba, hostina, hudba, jídlo, pití, smějící se novomanželé. Jeden z mála rituálů, který se dochoval ve své starobylé podobě, i když samozřejmě s drobnými úpravami, a vrací nás tak svou podobou do dávné minulosti. V každé společnosti docházelo k žádosti o ruku a touze muže pojmout ženu za svou manželku, která byla následována ženiným přáním vdát se za toho, koho miluje.

I když ne všude se na prst budoucí nevěsty navléká prsten ve chvíli zasnoubení, průběh oslav, ať už zásnubních nebo svatebních je více méně stejný. Svatba je zkrátka univerzální v oživování starých tradic, jejich modifikaci, ale i tvoření nových. Ať už se při svatební nebo zásnubní veselici podíváte nalevo nebo napravo, uvidíte to, co nejspíš budete i očekávat. Podívejte se tedy ještě jednou, tentokrát na zvyky, které se z našeho pohledu jeví jako bizarní, neobvyklé a minimálně dost zvláštní. Nelekejte se, když podlehnete dojmu, že jste tak trochu Alenkou v říši Divů a ten, kdo je zvláštní, jste možná vy sami. Ale kdo ví, možná vás podobné rituály inspirují. Pro někoho, kdo nestojí o obyčejné zásnuby a nudnou svatbu jsou rozhodně tím pravým zpestřením oslav spojení dvou lidí. 


Svatební kuřecí oběť

Jistá skupina původního mongolského obyvatelstva, která žije na území Číny a nazývá se Daur, má zvláštní zvyk před svatbou zabít kuře. A nejedná se tu o potřebu obstarat maso, které by zpestřilo svatební oběd. Kuře tu hraje úlohu diáře nebo kalendáře. Jakkoliv neuvěřitelně to může znít, nevěsta a ženich se společně chopí nože a zaříznou jedno kuře, čímž potvrdí datum svatby. Mrtvé kuře rozříznou, vyndají z něj játra a v nich pak hledají odpověď na svou otázku, kdy by se vlastně svatba měla konat. V případě, že se jim játra zamlouvají, vyberou datum a koná se svatba. V opačném případě se k proceduře musí přistoupit znovu. Svatba si zkrátka žádá i krvavé oběti, zásnubní prstýnky a svatební slib jsou některým lidem evidentně málo.