Stálicí mezi materiály na výrobu zásnubních a snubních prstenů je sice desítky let zlato a stříbro, nicméně v posledním desetiletí se čím dál větší oblibě těší i prsteny z platiny. V čem tkví kouzlo a výjimečnost šperků z tohoto ušlechtilého kovu?

Nespornou výhodou platinové slitiny oproti jiným kovům je především to, že nezpůsobuje žádnou alergii.

Kromě toho se na platině cení především její vysoká pevnost a mechanická odolnost. Tyto vlastnosti přispívají k tomu, že drahé kameny do ní vsazené velice dobře drží a neuvolní se. Vzhledem k těmto atributům se do platinových prstenů vsazují v drtivé většině diamanty, které ještě podtrhnou její exkluzivitu. Platina navíc ani po desítkách let neztrácí svou zářivě bílou barvu a nežloutne a v kombinaci se jiskřivými diamanty se tak stává hodnotným dědictvím pro několik generací.


Vyšší cena platinových šperků, která se pohybuje kolem dvojnásobku 14karátového zlata (obsahuje 58,5% ryzího zlata), je dána především vyšším obsahem ryzí platiny ve slitině (95%) a vyšší hustotou, tedy vyšší váhou šperku v platině. V současné době se těží drtivá většina platiny v Jihoafrické republice, v menší míře potom v Rusku a Kanadě.

Prsteny z platiny jsou sice vysoce odolné proti mechanickému poškození, i tak je ale potřeba mít na paměti, že na některé činnosti je jistější prsten raději odkládat. Pokud chcete mít prsten i po desítkách let stále krásně lesklý, zaneste jej jednou za dva roky ke zlatníkovi na profesionální vyleštění.

Chcete-li do zásnubního prstenu pro svou vyvolenou či do snubních prstenů, které mají zpečetit vaši lásku, investovat, vyberte si určitě prsteny z platiny. Kromě stvrzení vašeho slibu věrnosti je platina i velmi výhodnou investicí a uchování hodnoty do budoucna.