Často se nejeden z nás podívá na prst náhodné ženy, který zdobí zásnubní prstýnek a zasáhne ho vlna emocí. Od obdivu až po mírnou závist.

Často se nejeden z nás podívá na prst náhodné ženy, který zdobí zásnubní prstýnek a zasáhne ho vlna emocí. Od obdivu až po mírnou závist. To, že v nás zásnubní prsten vyzývá celou řadu pocitů, není náhoda a je to jen další důkaz o tom, proč je pro nás zásnubní prsten, tento kousek ušlechtilého kovu s kamenem, tak důležitý a co pro nás vlastně znamená. Možná si ani neuvědomujeme, kolik toho vlastně zásnubní prsten symbolizuje a kolik se toho za tak nepatrně malým předmětem ve skutečnosti vlastně skrývá.

Samozřejmě, na první pohled je to krásný šperk a předzvěst svatby, ale našli by se jistě tací (a to nejen básníci, nebo romantici s něžnou duší), kteří by řekli, že při pohledu na zásnubní prsten vidí kromě drahého kovu a blyštivého kamene i slib, oddanost, náklonost, přátelství, partnerství a v neposlední řadě lásku.

Co všechno se dá zakouzlit do jednoho prstenu, kterým budoucí manžel poklekne před svou vyvolenou a nasazením ho na její prst ji požádá nejen o její ruku, ale i o možnost sdílet budoucí život společně. Někteří pragmatici by v prstenu a jeho hodnotě, která se dá někdy snáze, jindy hůře z toho, jak prsten vypadá, usuzovat, by tvrdili, že prsten představuje dohodu, jakousi smlouvu beze slov a bez písemných dokumentů, která oběma zúčastněným stranám zaručuje nárok na toho druhého do roka a do dne.

Ať je to tak, nebo tak, zásnubní prsten je velkou hodnotou sám o sobě a ne jen tou finanční, ale především emocionální, protože jen málokdo by byl svolný k tomu, aby se rušily zásnuby a tak je tento krok doprovázený předáním prstenu dobře a dlouho zvažovaným gestem. A pokud ještě chvíli zůstaneme u čistě materiální stránky věci a zaměříme se na prsten jako věc bez hlubších významů, zůstává nepopiratelnou skutečností, že prsten je dost možná jednou z nejdražších položek na seznamu vlastnictví snoubenky a později manželky.