Každé prsteny jsou jedinečné a částečně se v nich odráží i osobnost majitele. A to jak ve vizuální podobě, tak i v materiálu, ze kterého je prsten vyroben. Podívejte se s námi, jaké materiály patří mezi nejvyužívanější a jak si mezi nimi vybrat.

Mezi stálici na poli materiálů k výrobě šperků patří bezesporu zlato, ať už to tradiční žluté, nebo módní bílé. Klasické žluté zlato (slitina ryzího zlata, stříbra a mědi) volí nejčastěji zastánci klasických typů prstenů a jeho největší výhoda spočívá především v mimořádné odolnosti a krásném dlouhotrvajícím lesku šperku. V posledních letech však většina zákazníků dává přednost bílému zlatu. Zjednodušeně řečeno se jedná o slitinu zlata a nejčastěji niklu (či palladia), zinku a stříbra, jež se ve finále upravuje rhodiem. Právě tato úprava odlišuje bílé zlato od stříbra, neboť mu dodá nádherný lesk, který se však může časem mechanicky setřít. Není však problém šperk vyleštit a nanést rhodium opakovaně a například starému snubnímu prstenu tak vrátit požadovaný lesk.
 

V dnešní době přichází do popularity v Čechách né zatím tak zcela běžné palladium.  Po mechanické stránce je to jedna z nejlepších slitin na výrobu snubních prstenů. Vyniká jak svojí tvrdostí, vysokou bělostí (není potřeba rhodiovat), mechanickou odolností proti poškrábání a antialergickému složení (palladium, stříbro, wolfram, rhutenium). Cenově snubní prsteny z palladia vyjdou cca 25% levněji než zlato.


Také stříbro bývá v klenotnictví využíváno často jako slitina, a to například s mědí či palladiem, což mu dodává mnohem větší pevnost a mechanickou odolnost. Stříbrné šperky jsou charakteristické jemným světle bílým leskem a jejich největší výhodou je bezesporu cena, například u stříbrných snubních či zásnubních prstenů je několikanásobně nižší, než kdyby byly vyrobeny ze zlata či palladia. To však neznamená, že by stříbrné šperky vydržely to, co zlaté. Hlavní nevýhodou u stříbrné slitiny je její tvrdost,která je mnohonásobně nižší než u zlaté.

     

Pokud však hledáte něco jedinečného a jste ochotni si za tuto exkluzivitu i připlatit, tak právě pro vás jsou určené šperky z platiny. Ta je často využívána například na výrobu zásnubních prstenů, neboť jak po chemické, vizuální i mechanické stránce vychází ze všech slitin drahých kovů absolutně nejlépe. Je mnohem luxusnější než zlato a více se hodí k této ojedinělé události. Navíc tradiční zásnubní prsten má v sobě zasazený drahý kámen – ten nejvíce vynikne v kombinaci s lesklým a třpytivým kovem, což platina je. Vyšší cena kovu v sobě však nese i řadu výhod, jako je například již zmíněná vyšší mechanická odolnost či téměř minimální šance na alergickou reakci.

Jednou z nejlevnějších variant při výrobě snubních prstenů je chirurgická ocel, která taktéž patří mezi kovy, které jsou téměř stoprocentně hypoalergenní. Za její přednosti je považována také vysoká pevnost a barevná stálost, tudíž se nemůže stát, že by se po letech nošení objevily na šperku skvrny či flíčky. Nevýhodou oproti ostatním materiálům je nižší lesk chirurgické oceli, která se však dá částečně odstranit elektromagnetickým leštěním. Celkem výraznou nevýhodou tohoto materiálu je nemožnost dodatečné úpravy velikosti prstene či jakékolik další změny. I tak ale zůstává chirurgická ocel spíše materiálem na výrobu piercingů či náušnic, než na snubní či zásnubní prsteny, které by s vámi měli být po celý život.