Kromě těch příjemnějších záležitostí, jako jsou líbánky nebo prezentace svatebních fotografií, vás po svatbě čeká i trocha "úředničiny". Změna příjmení, nové doklady – co dalšího je potřeba hned po svatbě vyřídit?

 

 

Poděkování hostům

Hosté ocení, pokud jim po svatbě dáte najevo, že jste si s nimi svatební den užili. Je jen na vás, zda je obvoláte, nebo raději zvolíte písemné poděkování v podobě děkovacích kartiček. Můžete jim poděkovat pouze za účast na svatbě, případně projevit vděčnost za svatební dar. Rozesílku proveďte ideálně do 4 týdnů po svatbě, kdy jsou emoce a vzpomínky ještě čerstvé.

 

Změna příjmení po svatbě

To, že žena po svatbě přejímá manželovo příjmení, se děje stále nejčastěji. Stejně tak si ale může žena ponechat svoje příjmení nebo mít svoje i manželovo. Zákon umožňuje hned několik variant, jak s příjmením po uzavření manželství naložit. V rámci prvního a nejběžnějšího způsobu pak manželovo příjmení automaticky získávají i děti. V každém případě je potřeba změnu příjmení nahlásit na příslušných úřadech, nejlépe do 30 dnů od jejího vzniku.

 

Kde všude změnu příjmení nahlásit?

Zkuste instituce nejprve obvolat a zjistit, zda můžete změnu nahlásit z pohodlí domova, nebo se musíte dostavit osobně.

 

Změnu co nejdříve nahlaste:

 

  • zaměstnavateli,
  • bankám,
  • zdravotní pojišťovně,
  • telefonnímu operátorovi.

 

Dejte vědět také pojišťovně, pokud máte sjednanou nějakou pojistku jako například úrazové nebo životní pojištění. V případě, že vlastníte nemovitost, pak změnu dále oznamte na katastrálním úřadě. Vlastníci automobilů pak musí změnu do 10 dnů ohlásit i na registru řidičů vozidel, aby mohla proběhnout výměna malého a velkého technického průkazu. Jestliže jste evidováni na úřadu práce, do 8 pracovních dnů jste povinni ho se změnou obeznámit.

 

 

Co si ohlídat, pokud podnikáte

Čerstvě oddaní podnikatelé budou mít posvatební vyřizování ještě o něco pestřejší. Pakliže se to týká i vás, do 15 dnů od uzavření sňatku si nejprve zaskočte na živnostenský úřad a vezměte si s sebou oddací list a 100 Kč na správní poplatek.

 

Na finančním úřadě změnu naštěstí hlásit nemusíte, pracovníci si ji z registru zjistí sami. Na úřadě české/okresní správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) můžete informaci o změně údajů podat písemně.

 

Nové doklady

Při změně příjmení vás čeká ještě další a pravděpodobně nejméně zábavný úkol, a sice výměna dokladů. Konkrétně se jedná o:

 

  1. Občanský průkaz – o novou občanku si zažádejte do 15 pracovních dnů od chvíle, kdy jste obdrželi oddací list. Pokud lhůtu propásnete, úřad vám může naúčtovat penále. Hned po obřadu vám na občance odstřihnou růžek a dají vám lísteček s odůvodněním. Ten noste spolu s OP u sebe do té doby, než vám zhotoví nový – odstřihnutý doklad je jinak neplatný. Nový občanský průkaz vám vydají na základě oddacího listu a na kterémkoliv městském úřadě s rozšířenou působností nebo na městském úřadě v Praze.

 

  1. Cestovní pas – pokud jste si ponechali své příjmení, nový pas neřešíte – rodinný stav se v něm neuvádí. V opačném případě si o pas požádejte, protože ten starý vám platí pouze 3 měsíce po uzavření manželství. Pro nový pas se opět vydejte na jakýkoliv městský úřad s rozšířenou působností, přičemž si s sebou vezměte nový OP a 600 Kč na správní poplatek.

 

  1. Řidičský průkaz – na vybraném úřadě si rovnou obstarejte i nový řidičák. K vyřízení žádosti si připravte starý řidičský průkaz, doklad totožnosti a potvrzení o změně údajů. Za výměnu nic neplatíte.

 

       

Navštivte pobočky Rýdl

 
 

 

 

 

Prečtěte si také: