Svatební obřad, snubní prsteny a manželství obecně patří mezi zvyklosti, které se vyskytují snad ve všech náboženstvích a kulturách. Snubní prsteny se však od sebe velmi liší. Odlišné mohou být vzory, v některých zemích i striktně předepsané, či způsob, jakým se snubní prsten po svatbě nosí.

Snubní prstenySvatební obřad, snubní prsteny a manželství obecně patří mezi zvyklosti, které se vyskytují snad ve všech náboženstvích a kulturách. Snubní prsteny se však od sebe velmi liší. Odlišné mohou být vzory, v některých zemích i striktně předepsané, či způsob, jakým se snubní prsten po svatbě nosí. Snubní prsten viditelný na prsteníčku ať pravé, či levé ruky zcela převažuje veškeré jiné snubní šperky, používané v různých subkulturách, především tedy v Indii. Snubní prsten je tedy univerzálním šperkem, který potvrzuje celoživotní lásku a vzájemnou oddanost.

Překvapivě i v Evropě lze nalézt národ, kde jsou snubní prsteny vázány historickými pravidly, které je hodno dodržovat. Například v Irsku již několik set let existují prsteny s názvem Claddagh. Tyto šperky plní funkci jak zásnubního prstenu, tak i snubního. Bez obav je však možné jej využít i jako dar z přátelství. Prsten je obdařen motivem dvou dlaní, jež svírají uprostřed jedno srdce. Podle toho, na které ruce žena prsten nosí, či jak je otočen, lze poznat, zda se jedná o prsten snubní či zásnubní.

Ve Spojených státech je zásnubní prsten definován v zákoně. Za určitých podmínek jej lze vymáhat po obdarované osobě. Zásnubní prsteny se obecně v této lokalitě těší velké oblibě. Zcela běžně je možné najít páry, kde zásnubní prsten nosí také muž. Rovněž snubní prsteny a investice do nich jsou populární právě ve Spojených státech. Ceny některých snubních prstenů se proto mohou pohybovat v řádech milionů. V současnosti nejdražší snubní prsten na světě – Chapard Blue Diamond Ring, má hodnotu více jak 16 milionů dolarů.

V Rumunsku vedle snubního a zásnubního prstenu přibývá po dvaceti pěti letech další prsten. Právě při stříbrné svatbě, tedy po 25 letém výročí svatby si manželé nechávají zhotovit ke svým snubním prstenům další pár, ovšem výhradně ze stříbrného kovu.

Zásnubní prsten Snubní prsteny Zásnubní prsten Snubní prsteny