
Jak připravit svatební proslov, který dojme i pobaví
Je naprosto přirozené, že chcete, aby váš svatební den byl dokonalý. Jenže jak už to tak bývá, čím více si v hlavě malujeme perfektní scénáře, tím spíše se něco pokazí. A že na svatbě může neočekávaných situací nastat spousta. Ty nejpravděpodobnější jsme pro vás sepsali do článku, ať víte, na co se připravit.
Zdroj: Unsplash
Spousta nevěst má obavy z toho, že se jim roztrhnou či ušpiní svatební šaty nebo zničí úchvatně naondulovaný účes. Pro všechny tyto případy se vyplatí mít u sebe krabičku poslední záchrany (KPZ), která obsahuje alespoň šitíčko, lesk na rty nebo rtěnku, pudr, menší lak na vlasy, žvýkačky a kapesníčky. Krabičku vám případně může ochraňovat i kamarádka, abyste ji nemusely mít u sebe.
Představte si scénu jako z filmu: snoubenci stojí u oltáře, zamilovaně si hledí do očí a poté co oddávající pronese srdcervoucí řeč, vybídne je, aby si vyměnili své snubní prsteny. Ovšem po krabičce s prsteny jako by se slehla zem. Pokud prsteny zapomenete doma, nejedná se sice o nic dramatického, ale obřad to rozhodně naruší a někdo z rodiny či přátel bude muset pro prsteny zajet. Raději krabičku s prsteny svěřte svědkovi, který ji bude pečlivě střežit. Ostatně to bývá často jedním z jejich tradičních úkolů. Stejně tak nezapomeňte na doklady.
Možná máte pocit, že svatební den zvládnete ukočírovat sami a svatební koordinátorka vám připadá jako zbytečná investice. Zažili jste však někdy svatbu, která neměla řád ani pořádek? Není nic horšího, než když hosté nevědí, kam jít, kdy začíná obřad a kdy focení, zmateně stojí ve skupinkách a nevěsta s ženichem se někde mimo připravují. Svatební aktivity by určitě neměla korigovat sama nevěsta. Se všemi dodavateli a oddávajícím si předem projděte celý harmonogram dne a ideálně poproste šikovnou švagrovou či kamarádku s přirozenou autoritou, která hosty včas usměrní a obeznámí s aktuálním programem.
Zdá se vám krájení svatebního dortu jako banalita, u které se přeci nemůže nic pokazit? Pak si představte situaci, kdy jeden z novomanželů absolutně netuší, jakým způsobem dort krájet, takže krájení připomíná spíše operaci s nejasným závěrem, zda dort vůbec přežije. V horším případě pak dort skončí na šatech nevěsty. Určitě není na škodu se na stylu krájení dortu s partnerem předem domluvit, aby vše proběhlo hladce.
Svatba je samozřejmě i tom, že se hosté pobaví, alkohol na ní většinou teče proudem oslavy bývají bujaré. Často se ale mezi hosty najde někdo, kdo nemá tzv. stopku a opije se tak, že na svatbě vystřihne ostudu, na kterou hosté jen tak nezapomenou. O to horší situace nastane, když se jedná o někoho z blízké rodiny. Tomu, že se někdo opije, asi vy sami nezabráníte, ale rozhodně můžete podniknout určitá opatření. Například nenechávat alkohol včetně toho tvrdého v lednici jen tak volně k odběru, ale podávat ho pouze na objednání. Riziko opití hostů snížíte i tím, že si tvrdý alkohol budou platit individuálně.
Únos nevěsty dříve býval zlatým hřebem svatební zábavy, naštěstí dnes už se na svatbách koná spíše výjimečně. Nevinná zábava se totiž může snadno přehoupnout v trapnou scénu, kdy je nevěsta unesená na místo, kde ji ženich nemůže najít, a tak se z chvilkového hledání stane několikahodinové pátrání po ztracené nevěstě. To pak končívá otráveným ženichem, zklamanou nevěstou a znuděnými svatebčany. Jestliže se únosu nevěsty chcete vyhnout, informujte o tom své nejbližší.