Safír nás na první pohled zaujme a doslova vtáhne do své temně modré barvy. Lesk a hloubka podpořená právě modrou barvou může vyvolat vzpomínky na hvězdy, které jste spolu sledovali na vaší první schůzce. Nebyla by to pěkná připomínka právě na zásnubním prstenu?

Přírodní safír je monokrystal minerálu zvaný korund, který má v sobě další složky. Samotný korund se totiž nemůže pyšnit tak krásnými barvami jako safíry. Ano, safír nemusí být jen modrý. Modrá barva je u safíru vzácná a tak je i nejžádanější. Mimo jiné ale může mít přírodní safír odstíny žluté, zelené, fialové nebo oranžové. A ačkoliv jsou červené kameny na základě stejného minerálu jako safíry, nazývají se rubíny.

Korund je velmi odolný a na stupnici tvrdosti zastává hned druhou příčku po diamantu. Tvrdosti jeho syntetických bratrů využívají také hodináři. Safír, vyráběný čistě bezbarvý, je dokonale průhledný a lesklý, ale zároveň dokáže perfektně ochránit jemný hodinářský strojek.

Ale zpět k těm nádherným barevným safírům. Můžeme je hodnotit podle několika kritérií, barva je samozřejmě prvním z nich. U modrého safíru nejvíce rozhoduje intenzita barvy. Ta zásadně rozhoduje o ceně. Tmavší menší safír bude totiž dražší než karátově hodnotnější kámen světle modré barvy. Barevnost a temnotu modré barvy je možné i u přírodních safírů upravit a to zahříváním. Kameny, které jsou zahřívány až na 1800°C po dobu několika hodin získají plnější modrou barvu. Stále jsou to ale přírodní kameny.

Safíry jsou ale také nalézány v růžových, fialových, zelených či žlutých tónech. Velmi vzácné jsou oranžovorůžové drahokamy, které dostaly své speciální jméno: Padparadscha. Tyto safíry mají naleziště na Srí Lance. Safíry, ve kterých se prolínají jednotlivé barvy, jsou ojedinělou ukázkou kouzel matky přírody. A také mají vysokou cenu.

Dále můžeme safíry hodnotit podle čistoty a brusu. Pro safíry je typický optický efekt. Ten se díky specifickému rozptylu světla ukazuje jako šesticípá hvězda na povrchu kamene. Tato krásná vlastnost vynikne na oválných tvarech kamenů, je to ale velká vzácnost a i ostatní kameny si zaslouží pozornost. Brusy jako emeraldový, fancy nebo oválný, jim ji zajistí.

Vybrat prsten

Nejznámějším safírem je Hvězda Indie, kámen velký asi jako golfový míček. Má neuvěřitelných 536 karátů a na svém šedavě modrém povrchu zobrazuje jasnou, šesticípou hvězdu. Je to nádherný úkaz, který byl objeven před třemi sty lety na Srí Lance a poté darován finančníkem J. P. Morganem do Amerického muzea v New Yorku.

Také české korunovační klenoty, které si můžete při speciálních příležitostech prohlédnout ve Vladislavském sále, jsou osázeny množstvím safírů. Korunovační koruna na sobě nese 19 safírů a královské jablko má na obruči mimojiné 8 safírů.

Sice ne tak hodnotným, jako jsou naše korunovační klenoty, ale určitě módními časopisy mnohem více sledovaným předmětem je cejlonský safír v zásnubním prstenu vévodkyně Kate. Prsten nejprve patřil matce prince Williama, princezně Dianě. Po zásnubách Kate a Williama se ale stal opravdovou senzací. Tento prsten dodnes slouží jako inspirace pro klenotníky a temně modrý safír se tak stal jedním z nejoblíbenějších drahokamů zasazovaných do zásnubních prstenů.

Ať už si jako malá hrála vaše vyvolená na princeznu nebo ne, šperkem se safírem jí dáváte jasně najevo, že se těšíte na pohádkový život s ní.

Zásnubní prsten s briliantem Bohatě zdobený zásnubní prsten Zásnubní prsten s třinácti brilianty
V jednoduchosti je krása. Tento zásnubní prstýnek je tvořen mírně robustní obroučkou a korunkou ve tvaru květiny, držící jeden majestátní kámen. Prsten kombinuje tradiční korunku a efektní zdobení několika menšími kameny po obvodu. Obroučka se u centrálního kamene zužuje, čímž jej opticky zvětší. Tento romantický prsten je zdoben třinácti oslnivě zářícími kameny, usazenými do hladké obruby kruhového tvaru. Bude se vyjímat na každé ruce