Výročí svatby je rozhodně výjimečná událost, u velkých výročí si někdy snoubenci dokonce znovu vyměňují své snubní prstýnky, aby ještě více zpečetili svou lásku a vztah. Že se padesátiletému výročí svatby říká zlatá svatba a šedesátiletému diamantová ví snad každý, ale u nižších výročí se na tyto poetické názvy většinou zapomíná. Což je škoda, protože každá oslava výročí výměny snubních prstýnků si zaslouží speciální pozornost…

Zajímavé názvy se pojí s výročími v prvních deseti letech od svatby. První výročí od svatebního obřadu nese název bavlněná svatba, druhé pak papírová a třetí kožená. Pokud jsou to čtyři roky, kdy jste si s partnerem vyměnili prstýnky, tak se můžete pyšnit názvem květinová svatba, při pěti letech společného manželství pak dřevěná svatba a o rok později se jedná o svatbu železnou. Další výročí až do 10 společných let od svatby nesou název vlněná, bronzová, hliněná a cínová.
 
Méně známou je také slonovinová svatba pojící se s 14. výročím svatby a následná 15. svatba, křišťálová. Právě patnáctý společný rok manželství je tím posledním rokem, kdy se speciálním názvem označují každé jednotlivé roky manželství. Od tohoto roku se toto označování používá až v intervalu pěti let. Všichni jsme už někdy slyšeli o porcelánové svatbě, stříbrné nebo perlové, tedy o výročích 20, 25 a 30 let od svatby. A jak budete nazývat své výročí výměny snubních prstenů 35, 40 nebo 45let od svatby? Korálová, rubínová a safírová.
 
Výměnou snubních prstýnků během svatebního obřadu rozhodně nic nekončí, jak si někdy můžou hlavně pánové myslet. Naopak, začíná nový, společný život, který kromě lásky a založení rodiny drží pohromadě právě i snubní prstýnky. Věnujte důkladnou pozornost jejich výběru, protože pokud budete o svůj vztah s drahou polovičkou pečovat, stanou se snubní prstýnky nedílnou součástí vašich životů po několik následujících desetiletí. A třeba to budete právě vy, kdo se svým manželem či manželkou oslaví výročí 75 let od svatby – tzv. korunovační svatbu. To zní hezky, co myslíte…?