Přihlášení zákazníka

Zapomenuté heslo

Registrace zákazníka

Výhody registrace
  • Přehled o vašich aktuálních a historických objednávkách.
  • Zařazení do našeho věrnostního programu.
  • Sleva až do výše 10%.
  • Možnost nastavení připomenutí vašich významných životních událostí.

Kouzlo fasování: Jak se šperky osazují kameny?

 

 

Fasování kamenů je ve zlatnických kruzích mistrovská disciplína, která si žádá pevnou ruku, preciznost i znalosti ze světa diamantů a drahokamů. Zjednodušeně a ve zkratce řečeno se jedná o způsob, jak je kámen na šperk uchycen. Každému drahokamu může slušet jiná technika osazení, která má krom toho vliv na jeho lesk, třpyt i ochranu.

 

Krapnové osazení (prong setting)

Zdaleka nejčastěji se můžeme setkat s klasickým krapnovým osazením. Krapny jsou drobné kovové drápky, které drahokam svírají pevně na jeho místě a opticky ho zvětšují. Tvarem mohou být kulaté, špičaté, zaoblené, ploché nebo i ve tvaru V. Čím více krapen drahokam objímá, tím méně světla jím prochází a snižuje se tak jeho třpyt. Mimochodem, krapnové osazení jako vůbec první použila v roce 1886 dílna klenotnického mistra Tiffanyho při tvorbě ikonického zásnubního prstenu.

 

                    Zásnubní prsten LOVE 089

 

Hroznové osazení (cluster setting)

Šperky s hroznovým osazením mají drahokamy tak blízko sebe, až tvoří iluzi jednoho kamene. K uchycení drahých kamenů se rovněž používají drobné krapny, kov je však v tomto případě sotva viditelný a drahokamy díky tomu září do všech stran.

 

                      Snubní prsteny 376

 

Lunetové / hladké osazení (bezel setting)

Lunetové osazení je technika, která se pro upevnění menších i větších diamantů používá už stovky let. Setkat se s ní tak můžete na královských klenotech i moderních náušnicích. Drahokam je z části, nebo po celém svém obvodu lemován kovovou objímkou, díky tomu je dokonale chráněný před odřením i odštípnutím. Lunety zároveň umně skryjí i menší vady na kráse, jako jsou drobné inkluze či kazy. Přestože luneta zabraňuje průchodu světa drahokamem a snižuje tak jeho lesk, propracovaný kovový rám dokonale vyzdvihne jeho půvab.

 

                         Náušnice 096

 

Pavé osazení

Označení pavé pochází z francouzského výrazu pro slovo dlažba, takto osázené šperky totiž vypadají jako by byly dlážděné drahokamy. Klenotníci do kovu vyvrtají drobné díry, do kterých pevně a těsně vedle sebe vysází drobné drahokamy. A výsledek? Diamanty i drahé kameny se třpytí široko daleko, kov není takřka vidět a šperk budí dojem, že je tvořen pouze z drahokamů.

 

                             Náhrdelník 081

 

Drážkové osazení (channel setting)

Drážkové osazení je bezpečná technika, jak do šperku vsadit i menší drahokamy v řadě. Nejčastěji se proto používá na prstenech, náramcích a kruhových náušnicích. Drahokamy jsou umístěny těsně vedle sebe do kovové drážky, jsou perfektně chráněné boční stěnou a výjimečně zářivé. Jedinou nevýhodou může být poněkud náročnější čištění drobných kamenů a nečistot usazených v drážkách.

 

                       Snubní prsteny 417

 

Halo osazení (halo setting)

Tato technika se používá pro nepřehlédnutelné šperky zdobené ústředním drahokamem, jehož krásu umocňuje ještě třpytivý okraj tvořený z drobných kamenů. Díky tomu centrální kámen vypadá opticky větší, oslnivě září a působí honosným dojmem.

 

                            Prsten 026 s akvamarínem a brilianty

 

Tlakové osazení (tension setting)

Moderním a méně známým typem osazení je takzvané tlakové, které se využívá především u prstenů. Zlatník při fasování touto technikou využívá pružnosti kovu, drahokam je uchycen pomocí tlaku z obou stran a působí dojmem, že se vznáší. 

 

                   Zásnubní prsten LOVE 092

 

Zásnubní prstýnky s postranními kameny