Při výběru zásnubního prstenu i společných snubních prstenů stojí lidé často před otázkou – prsten s diamanty či zirkony? Anebo úplně bez kamene? A jediný rozdíl, který jim je mezi diamantem a kubickým zirkonem známý, je cena – podle které se ve finále také rozhodnou. Máme pro vás ještě však pár dalších tipů, díky kterým se o zirkonech dozvíte něco víc a které vám usnadní rozhodování.

Na začátek je dobré udělat si jasno v tom, co vlastně kubický zirkon je. Jedná se o chemickou sloučeninu, na rozdíl od diamantu, který je přírodního původu. Zirkony jsou navíc samozřejmě křehčí a měkčí, než diamanty – což může být také jedním z rozhodujících faktorů.
 
Na první pohled však zirkony od diamantů nerozeznáte. Při letmém pohledu na nový prstýnek, kterým se vám chlubí čerstvě zasnoubená kamarádka, nedokážete laickým okem rozeznat, zda se jedná o zirkon či nikoliv. Pokud byste však zmíněný zásnubní prstýnek viděli o rok či dva později, pravděpodobně byste již poznali, že se nejedná o diamant. Ten totiž na rozdíl od zirkonu vydrží nádherně lesklý a třpytící se po spoustu let, kdežto zirkon ztrácí svůj třpytivý půvab už po jednom roce. Díky tomu, že je diamant extrémně tvrdý a jeho povrch se nenaruší, dokáže i po spoustě let krásně odrážet paprsky světla a rozzářit celý prsten. U měkčího zirkonu je bohužel tato možnost nereálná.
 
Krásný lesk diamantu je dán i tím, že má vyšší index lomu světla než zirkon a je proto v prstenu mnohem jiskřivější. Rozdíl mezi těmito kameny laickým okem nepoznáte, pokud se bude jednat o velmi malý zasazený kámen – pokud jich však bude třeba pět vedle sebe anebo se bude jednat jen o jeden velký kámen, tak spolehlivě rozeznáte, zda máte před očima zirkon nebo diamant.
 
Nepopiratelnou výhodou zirkonů je však jejich cena, která je mnohonásobně nižší než u diamantů. Položte si však následující otázku: chci šetřit na něčem, co si pořizuji na celý život? Zásnubní prsten a snubní prsteny jsou totiž výjimečnými šperky, jejichž hodnota by měla být trvalá a stejná i po padesáti letech nošení. Přemýšlejte proto, jestli budete raději investovat do diamantů anebo se spokojíte se zirkony. Ať se rozhodnete tak či tak, důležité je, že výběr prstenů bude vycházet přímo z vašeho srdce a spojí dva různé životy v jeden společný.