Drahé kameny odjakživa lidi přitahovaly doslova jako magnety. Lidé se jimi rádi obklopovali a zdobili. Zejména pak diamanty jsou vzácné a nesmírně cenné. Není tedy divu, že dostaly název drahokamy. Vynikají nejen svou krásou, ale přisuzují se jim také určité léčivé účinky.

Diamanty nebo broušené brilianty zdobí zejména zásnubní prsteny. Protože jsou však poměrně drahé, někteří dávají přednost prstenům se zirkonem. Pojďme si připomenout pár zajímavostí ze světa těchto krásných kamenů, jejichž třpyt je zkrátka jedinečný.
 

Drahokam nebo polodrahokam?

Vzácné kameny můžeme rozdělit na drahokamy a polodrahokamy. Drahokamy jsou lesklé, barevné nebo čiré, jsou velmi tvrdé a odolné. Ve šperkařství patří mezi pomyslnou špičku ledovce. Jde o krásné minerály, které odolávají opotřebení. Vyskytují se ve volné přírodě. Mezi nejcennější a nejkrásnější patří diamant, safír, rubín a smaragd. Tyto čtyři kameny mají opravdu nejvyšší postavení a také samozřejmě vysokou cenu. 
 
Ve šperkařství se často využívají také polodrahokamy, tedy opracované kameny, jež nejsou tolik kvalitní a zářivé. Přesto vypadají pěkně a mají mnohdy i léčivé schopnosti. Jmenujme například olivín, opál, tyrkys, topaz a mnoho dalších. Jsou různobarevné a brousí se a upravují do mnoha rozličných tvarů. Často zdobí šperky z bižuterie.
 

Opracování kamenů do šperků

Kdysi dávno ještě ve starém Egyptě se drahokamy používaly ve své původní podobě, tedy neopracované. Postupem času je lidé začali brousit a různě opracovávat, aby tak zvýraznili jejich krásu. Průhledné kameny se brousí do hladkých plošek, které jsou nazývané fasety. Mohou zdobit prsteny, náhrdelníky, náušnice. Jedná se o velmi drahé a cenné šperky, které mají vysokou hodnotu, ovšem také dlouho vydrží a neztratí svou krásu.
 

Zásnubní prsteny

Zásnubní prsteny patří mezi šperky s nejvyšší hodnotou, a to nejen co se financí týče. Jde o prstýnek darovaný z lásky na celý život. Muži tedy často vsadí na to nejlepší v podobě zásnubního prstenu s briliantem. Po takovém šperku touží snad každá žena. Pokud jim to však finance nedovolí, skvělou alternativou jsou zásnubní prsteny se zirkonem. Zirkon se na první pohled velice podobá diamantu, nemá však stejné vlastnosti a finančně vyjde o dost levněji.
 
Každý dobře ví, že diamant je nejtvrdší kámen, který je prakticky nezničitelný. Hned za ním stojí o něco méně známý safír, který září krásnou modrou barvou a často zdobí právě náušnice. 
 
Chcete-li svou drahou polovičku opravdu potěšit krásným šperkem, zvolte drahokam, který dokonale podtrhne její krásu.