Zásnuby jsou jeden z nejstarších rituálů, který lidé slaví už od starověku. Pravděpodobně nějaká forma zásnub existovala i ve starších dobách, ale my navazujeme na tradici starého Egypta, Říma a Řecka, se kterými jsme kulturně spjati.

Zásnuby jsou jeden z nejstarších rituálů, který lidé slaví už od starověku. Pravděpodobně nějaká forma zásnub existovala i ve starších dobách, ale my navazujeme na tradici starého Egypta, Říma a Řecka, se kterými jsme kulturně spjati.

Samozřejmě, že se od těch dob mnohé změnilo a to zejména vezmeme-li v úvahu emancipaci dnešních žen a sociální sítě, které ze zásnub vytvořily tak trochu veřejnou událost.

Proč je vlastně nutné se zasnubovat? Jako v každém rituálu, i tady je důležité právě ono rozhodnutí, které mladí lidé učiní. Je to přestoupení magické hranice, která jejich vztah posunuje dál. Už nejsou ve vztahu jako partneři, jsou na jiném stupni vývoje vztahu, oficiálně potvrdili svůj vztah a dali jasně najevo, že je vážný. Jsou tedy zasnoubení a výběrem, zakoupením a nasazením zásnubního prstenu se přehoupnuli do fáze plánování svatby. Ta by podle nepsaných zákonů měla následovat do roka a do dne po zásnubách.

Rok a den je dostatečně dlouhá doba na to, aby se kromě budoucího svatebního obřadu řešily i nepříliš záživné, ale nutné formality jako například majetkové poměry partnerů, dříve věno, dnes například předmanželská smlouva, která právně ošetřuje průběh manželství.

A je-li tohle všechno vyřešeno, můžou oba snoubenci přejít k mnohem zajímavější části zásnubního období a tím je plánování samotné svatby.

A jak by tedy zásnuby měly probíhat, aby byla naplněna očekávání obou snoubenců a zároveň dodrženy alespoň základní zvyky, které k zásnubnímu rituálu patří? Za prvé je nutné, aby se snoubenci milovali, to sice nebude nikdo prověřovat, to se tak nějak předpokládá, ale je to určitě dobrý začátek. Bez lásky to prostě nejde!

Dalším nenahraditelným komponentem perfektního zásnubního dne je nádherný prsten s blyštivým kamenem. Kámen nemusí být ani moc velký, ale na první pohled by mělo být jasné, že je zásnubní.

A místo, kde se tohle všechno odehraje? Někdo jako ideální zásnubní kulisy potřebuje Paříž, jinému stačí rybník za vesnicí a v něm koupající se nebe plné hvězd. Mnoho párů volí restauraci nebo romantickou procházku kolem řeky, hradu nebo nočním městem, kdy už slunce zapadlo, a lampy milencům osvětlují cestu do budoucího života.