Palladium není u nás ve šperkařství zatím moc známý kov.

Palladiové šperky se stávají ve světě hitem a získávají stále větší oblibu. Vzhledem k tomu, že se podobá platině, a je stejně jako platina vhodná pro alergiky.
  

Nová slitina - Palladium s vysokou tvrdostí.

Cenově výhodná alternativa k platině či bílému zlatu.

 

Výhody Palladia:

  • vysoká tvrdost
  • barevná stálost - šedivě bílá barva
  • není potřeba galvanicky upravovat (rhodiovat)
  • vysoký lesk
  • ideální vlastnosti pro výrobu snubních prstenů

 

Složení slitiny PD585WRu - palladium 58,5%, stříbro 29%, ruthenium.

 

Palladium, chemická značka Pd, lat. Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy. Ve skupině drahých kovů se vyznačuje největší reaktivitou. Nalézá uplatnění především při výrobě průmyslových katalyzátorů a jako součást slitin pro dentální a šperkařské využití.

V omezené míře se palladium používá jako součást slitin pro výrobu šperků, především tzv. bílého zlata, kde slouží jako náhrada levnějšího avšak potenciálně toxického niklu. Poměrně rozšířené jsou dentální slitiny na bázi palladia a stříbra, které slouží jako náhrada dražších slitin na bázi zlata.

Palladium se také (i když ne tak často) obchoduje jako investiční kov, podobně jako zlato nebo stříbro.

 

 

Super.cz napsalo:

Celebrity nahrazují zlato a platinu hitem mezi kovovými šperky – palladiem

17. října 2011 7:56

Šestačtyřicátým prvkem periodické tabulky prvků je palladium. Tento lehký platinový kov se používá v chemickém průmyslu běžně, klenotníci ho využívají také k výrobě bílého zlata. Nejnovějším trendem jsou ale šperky z čistého palladia. Vypadají trochu jako stříbrné či platinové, jsou ale lehčí než zlaté či platinové, a na rozdíl od stříbra nečernají. A celebrity palladiové klenoty milují. Obřími palladiovými šperky se na předávání cen Emmy chlubila třeba Christina Hendricks.

Její nesouměrné srdce s vytlačeným textem na řetězu obdivovaly všechny kolegyně. Palladium se používá v katalyzátorech do automobilů či ke katalýze v chemických výrobách. Na rozdíl od niklu, který se používá rovněž jako příměs k výrobě bílého zlata, není palladium toxické.

„Cena zlata vzrostla tak moc, že osmnáctikarátové bílé zlato je dnes téměř tak drahé jako platina,“ vysvětluje britská klenotnice Harriet Kelsall, proč jsou šperky z palladia tolik oblíbené. Jsou levnější, přitom platinu či bílé zlato připomínají. Firma patřící Kelsall se specializuje na výrobu zásnubních prstenů a polovina letos prodaných kousků byla vyrobena právě z palladia.

Nejdražšími klenoty jsou stále ty vyrobené z platiny. Prsten z tohoto kovu je 1,4krát dražší než z bílého zlata a 2,4krát dražší než z palladia. Přitom palladium platinu připomíná. Palladium se používá ve šperkařství nejčastěji ve formě Pd 950, což znamená, že šperk obsahuje 95 procent čistého palladia a pět procent příměsí – většinou ruthenium, gallium, měď a kobalt.

V palladiových klenotech se rády ukazují Sarah Jessica Parker, Julianna Margulies či Kelly Osbourne nebo návrhářka Vivienne Westwood.