Slovo dělá muže a šperk ženu, zejména, je-li osazen drahokamem. Nejlépe jedním ze čtveřice „královských“ kamenů: Diamantem, rubínem, safírem anebo smaragdem. Uhrančivě zelená barva smaragdu vyzařuje nádech tajemna a krásně podtrhne ženské charisma.

O ceně rozhoduje barva

Smaragd, zelená odrůda berylu, není jediný drahokam zrozený z tohoto minerálu. Nejznámější sourozenec, akvamarín, uchvacuje nádhernými odstíny modré barvy. Jméno „smaragd“ pochází z řečtiny: „Smaragdos“, neboli zelený kámen.

Barva je jedním z kritérií hodnocení kvality smaragdu. Nejcennější jsou kameny barvy svěží jarní louky. Charakteristickou zvláštností kamene je schopnost rozkládat světlo (dichroismus). Smaragdy mění barvu v závislosti na poloze krystalu k procházejícím světelným paprskům, otáčení kamenem posunuje zabarvení od modravě zelené přes trávově zelenou až po žlutozelenou. Barevné přechody závisí na množství stopových prvků vanadu a chromu, které nesou odpovědnost za barvu drahokamu. Ta je unikátní nejen pro zemi nálezu, ale dokonce i pro jednotlivá ložiska.

Druhým kritériem určujícím kvalitu a tím i cenu smaragdu je čistota kamene. V průběhu krystalizace vznikají drobné inkluze a prasklinky. Ty jsou sice na jednu stranu důkazem přírodního původu kamene, na druhé straně platí, že čím je kámen čistší, tím je hodnotnější. A to až tak, že dokonale čistý smaragd je při stejné váze dražší než diamant.

Nejznámější naleziště, odkud pocházejí i nejvíce ceněné kameny, leží v Kolumbii, kde je těžili již Inkové. Díky španělským conquistadorům objevily smaragdy Evropu a Evropa smaragdy. Monarchové si je oblíbili natolik, že v Evropě snad nenajdete korunovační klenoty, na kterých by chyběl smaragd. Včetně těch českých.

Kámen a šperkař

Smaragdové šperky jsou chloubou každého šperkaře. Kdo by nechtěl vytvořit něco nadčasového, co podtrhne osobnost nositele. Ke smůle šperkařů je smaragd trucovitý a brání se opracování, a to především svou křehkostí. Proto vyžaduje jemné zacházení a opatrnost. Téměř jako ženy, které pak tyto skvostné šperky vystavují obdivu.

Všechny ostatní drahokamy dosahují dokonalosti briliantovým brusem. Celkem 57 faset (plošek) odráží světlo a výsledný třpyt doslova a do písmene oslňuje. Avšak smaragd vyžaduje jiný přístup. Dokonce do takové míry, že smaragd donutil brusiče vymyslet speciální výbrus.

Smaragdový brus (emerald cut) je obdélníkového nebo čtvercového tvaru se seříznutými rohy. Nechává vyniknout kráse drahokamu a současně omezuje mechanické namáhání a brání poškození. Známé jsou také výbrusy ve tvaru kapky, slzy nebo oválu. Obsahuje-li smaragd velké množství inkluzí, bývá vybrušován jako kabošon – oblý tvar s rovnou spodní plochou, ideální pro výrobu šperků, jedno zda vsazováním, oplétáním nebo lepením. Ženy ozdobené smaragdovými klenoty, ať už prsteny, náušnicemi, náhrdelníky nebo kompletní soupravou, jsou ozdobou každé společenské události.

Vybrat prsten

Magická moc smaragdů

Možná pro barvu připomínající moře s dosud neprobádanými hlubinami je smaragd opředen mnoha mýty a legendami. Velké oblibě se těšil ve starověkém Egyptě za Střední říše, Ptolemaiovců a milovala jej také Kleopatra. Starověcí myslitelé přisuzovali smaragdu velkou moc. Považovali jej za kámen moudrosti nebo věčného života, Císař Nero údajně pozoroval gladiátorské hry zbroušeným smaragdem. V Asii z něj vyřezávali sošky Buddhy. Indiáni mu přisuzovali léčitelské schopnosti a věřili, že přináší štěstí a blahobyt.

Ve starověku našel smaragd, ale i jiné drahokamy, uplatnění v kosmetice. Smaragdový prášek sloužil k vytvoření například očních stínů. Věřilo se, že smaragd posiluje zrak a chrání před slepotou. Proto se, při zánětech očí, dávaly do koutků malé smaragdové perly. Na straně druhé se dříve tradovalo, že pohled na smaragd dokáže oslepovat hady. Neplatilo samozřejmě ani jedno, ani druhé.

Smaragdový šperk – vhodný dárek nejen pro Býky

Zvířetník přisuzuje smaragd Býkům, měsíci květnu, živlu Země a planetě Venuši. Lidé narození ve znamení Býka čerpají z kamene schopnost odkrývat tajemství života a prohlubovat intuitivní vnímání. Současně jsou realističtí a spolehliví. Zelený drahokam příznivě ovlivňuje jak lidské tělo, tak lidskou duši. Mimo jiné má posilovat imunitu a bránit depresím.

Šperky a drahokamy patří k sobě a společně představují originální dárek, který nemůže být nevhodný. Šperk se zeleným drahokamem potěší nejen ženy, ale také muže. Ti jistě nedocení náušnice ani náhrdelníky, ale manžetové knoflíčky nebo spona do kravaty bude trefou do černého.

Kdo si láme hlavu s výběrem, tak ať neváhá a navštíví naše zlatnictví. Nepochybně najde to, co hledá a pokud ne, můžeme zpracovat jakýkoli šperk se smaragdem přímo na objednávku, přesně podle vašich představ.

Přívěsek z bílého zlata se smaragdem Náušnice s brilianty a centrálním kamenem Prsten s brilianty a smaragdem
Něžný přívěsek z bílého zlata, jehož tvar připomíná motýla, je zdoben jedním barevným kamenem, kolem něhož se třpytí čtyři drobné brilianty. Oslnivé náušnice jsou poseté drobnými brilianty, které zvýrazňují dominantní barevný kámen. Ženu Vašeho života zajisté tyto dva malé skvosty uchvátí. Úchvatný prsten je posetý drobnými zářivými brilianty, které podtrhují dominantní barevný kámen, uchopený v překrásné korunce.