Přihlášení zákazníka

Zapomenuté heslo

Registrace zákazníka

Výhody registrace
  • Přehled o vašich aktuálních a historických objednávkách.
  • Zařazení do našeho věrnostního programu.
  • Sleva až do výše 10%.
  • Možnost nastavení připomenutí vašich významných životních událostí.

Svatba v kostele – co obnáší a jak probíhá?

 

Katolická svatba v kostele – jaké má pravidla a podmínky?

Tím nejzásadnějším pravidlem pro uskutečnění církevního sňatku v kostele je to, že alespoň jeden z vás musí být křtěným katolíkem. Katolická církev vám v takovém případě umožňuje sňatek s nekatolíkem na základě tzv. dispensu. Znamená to, že pokud jeden z vás není pokřtěný, nemusí se kvůli sňatku nechat rychle pokřtít. Ostatně, celý proces by beztak trval nejméně rok.

 

Před žádostí o dispens ovšem musíte oba podepsat prohlášení ke katolické výchově svých dětí. Závazek se týká především vás jako katolíka a zahrnuje i to, že vaše děti budou katolicky pokřtěny. Teprve potom můžete zažádat o povolení daného biskupa. Ke svědkům se žádné podmínky nevztahují a jejich víra tedy nemá na jejich svědectví žádný vliv.

 

Ve zkratce:

 

  • Musíte být oba plnoletí a způsobilí k právním úkonům.
  • Musíte být oba svobodní – jinými slovy se musí jednat o váš první sňatek.
  • Pokud jeden z vás nesplňuje některé podmínky, musíte získat dispens.
  • Musíte absolvovat přípravu pro budoucí manžele (ideálně rok před svatbou).

 

 

Civilní svatba v kostele (pro nevěřící)

Jestliže jste oba nevěřící a nepokřtění, sňatek v katolickém kostele bohužel uzavřít nemůžete. Přesto se vám nabízí možnost vzít se v kostele, avšak v odsvěceném. V takovém případě vás pak neoddá kněz, ale jiná kompetentní osoba. V Česku máme spoustu krásných odsvěcených kostelů či kaplí, například:

 

  • Kostel sv. Anny v Praze,
  • kostel sv. Šimona a Judy v Praze,
  • kaple zámku Kačina u Kutné Hory,
  • kaple sv. Máří Magdaleny v Jindřichově Hradci,
  • kaple zámku Valtice,
  • kostel nejsvětější Trojice v Písku,
  • kostel Panny Marie v Opočně.

 

Svatba v kostele – průběh

Svatba v kostele trvá i se mší zhruba 90 minut. Mše není nutná a vynechává se hlavně tehdy, když jeden ze snoubenců není věřící. Před vchodem do kostele vás i svatebčany přivítá kněz – nevěsta se drží u oltáře vlevo, ženich vpravo. Poté kněz čte z evangelia a Písma svatého a promlouvá ke snoubencům. Následuje udělení svátosti, kdy všichni svatebčané povstanou a snoubenci musí odpovědět knězi na 3 otázky týkající se uzavření manželství a věrnosti. Kněz dále položí přes vzájemně přeložené ruce snoubenců štolu, aby mohli budoucí manželé složit svůj slib. Ti si poté vymění prsteny a dokončí své proslovy. Následují modlitby kněze a všech svatebčanů za novomanžele. Na závěr kněz udělí novomanželům své požehnání. Nakonec trocha byrokracie – manželé podepisují Protokol o uzavření manželství a jsou oficiálně svoji. :)

 

Že ještě nemáte své snubní prsteny? U nás si vyberete z více než stovky jedinečných modelů a stylů – od klasických zásnubních prstenů až po romantické či minimalistické. Rádi vám také zhotovíme prsten podle vlastního návrhu.

 

Cena svatby v kostele

Pravděpodobně vás zajímá, kolik za svatbu v kostele zaplatíte. Samotný církevní akt je zdarma, snoubenci ovšem i tak dávají libovolný příspěvek farnosti tzv. „na kostel“. O jeho výši rozhodujete vy sami. Většina partnerů přispívá v rozmezí 1 000–2 000 korun. To ovšem neplatí pro civilní svatbu v odsvěceném kostele, kde se cena za obřad různí a řádově pohybuje mezi 5 00020 000 korunami. Je tedy dobré si vytíženost, kapacitu i cenové podmínky daného kostela ověřit předem.

 

       

Navštivte pobočky Rýdl

 
 

 

 

 

VYBRAT SNUBNÍ PRSTENY

Prečtěte si také:

 

Před Vánoci bude většina naší kolekce skladem na našich prodejnách v Praze, Brně i Bratislavě. Objednávky na zásnubní prstýnky a šperky z e-shopu s dodáním do Vánoc přijímáme do 10.12.2024.