Svatební místo je jedním z nejdůležitějších pilířů svatby. Odvíjí se od něj to, jak se vy i svatebčané budete cítit, jakým způsobem a kde budete jíst, a mnohdy i to, v jakém termínu se vezmete. Ta nejlepší svatební místa bývají zamluvená na roky dopředu. Čím se při výběru svatebního místa řídit a jak vybrat to správné?

 

 

1. Obřad vs. hostina

Výběr svatebního místa v první řadě závisí na typu obřadu. Jestliže se rozhodnete pro civilní sňatek, svá ano si můžete říct pouze na místech církví k tomu určených, typicky v kostelech či chrámech. Civilní obřad pak uskutečníte v podstatě kdekoliv, kde vás bude moci oddat příslušný starosta či matrikář. Je tedy jasné, že církevní svatba se s největší pravděpodobností odehraje na několika různých místech, ať už v restauraci, nebo hotelu, na který se po obřadu všichni přesouvají. V rámci civilní svatby si proto nejprve položte zásadní otázku:

 

Chcete, aby se celá svatba odehrála na jednom místě?

 

Pokud ano, zúží se tím vaše možnosti. Stejně tak, chcete-li se vzít na zámku určeném pouze pro obřad, počítejte také s výběrem místa pro navazující program, jako je hostina, zábava apod. Spousta partnerů si nechce s přesuny během svatebního dne dělat starosti, proto si vybere kompaktní místo, které dokáže zprostředkovat obřad, hostinu, večerní zábavu i ubytování.

 

2. Počet svatebčanů

Velkou roli hraje i počet hostů. Před výběrem svatebního místa už byste měli znát přibližný počet svatebčanů, abyste tomu přizpůsobili dějiště svatby. Komornější svatby do 30 lidí se mohou bez obav odehrát v menší hospůdce či restauraci, oproti tomu velkolepá slavnost o 150 lidech už vyžaduje dostatečně velké prostory.

 

3. Styl svatby

O jaké svatbě jste vždycky snili? O pohádkové, bohémské, rustikální nebo přepychové? Styl vaší svatby výrazně ovlivní vaše pátrání po dokonalém svatebním místě. Nejprve tedy popřemýšlejte o tom, v jakém duchu se svatba ponese, jaké dekorace a výzdobu zvolíte a poté si udělejte průzkum všech míst, která se s vaší představou slučují.

 

 

4. Uvnitř nebo venku?

Milovníci přírody budou mít v této otázce jasno – jejich svatba se uskuteční venku, ať už v parku, na louce, nebo třeba v lese. Spousta lidí dává přednost variantě, kdy mohou kombinovat vnitřní i venkovní svatbu a zvolí například útulný penzion či hotel s rozlehlou zahradou. Tak či tak se vyplatí připravit se na obě varianty, protože počasí může být nevyzpytatelné. Pokud plánujete svatbu v lese, promyslete i záložní plán, kam se schováte před případným deštěm. Řešením může být zahradní stan nebo přesun na místo s pevnou střechou.

 

5. Finanční rozpočet

Spousta svatebních míst se vám odfiltruje hned potom, co si stanovíte svůj finanční rozpočet. Ten také rozhodne o tom, zda svatbu uspořádáte na zahradě, v kulturním sále nebo na luxusním zámku s all inclusive službami a 5hvězdičkovým ubytováním. Pomůže také, pokud si spolu s množstvím peněz, které chcete do svatebního místa investovat, sepíšete, co všechno od svatebního místa očekáváte.

 

Chcete se jen dobře bavit, nebo očekáváte špičkový servis?

Jak daleko jste ochotní kvůli vybranému místu cestovat?

Je místo vhodné i pro děti?

 

6. Na co si dát pozor u vybraného svatebního místa?

Nyní už nejspíš tušíte, jak by mělo vaše vysněné svatební místo vypadat, kde by se mělo nacházet a s největší pravděpodobností už máte i pár konkrétních návrhů, které zvažujete. Než se však pustíte do užšího výběru, zvažte několik důležitých a často opomíjených aspektů:

 

  • Doprava na místo a ubytování – budou se mít hosté do vybraného místa jak dopravit? I ti, co bydlí na druhém konci republiky? Budou se zde moci ubytovat?

 

  • Logistika – pokud budete mít obřad i hostinu na rozdílných místech, případně se hostina bude konat na úplně jiném místě, než odkud budete mít dort či catering, promyslete, jak situaci vyřešíte z hlediska logisitiky.

 

  • Catering – svatba v lese nebo u jezera je úžasný nápad. Jak na takovém místě ale zajistíte catering? V létě pak bude bezesporu nutné zařídit zázemí, kde uskladníte potraviny, pití apod.

 

  • Toalety – budou v místě k dispozici toalety?

 

  • Taneční parket – nezapomeňte ani na tak zdánlivou maličkost, jako je taneční parket. Nachází se v daném místě prostor, kde budete moci tancovat a bavit se?

 

  • Korkovné – hodláte si do restaurace či penzionu přinést svůj vlastní alkohol? Pak počítejte s tím, že za každou vypitou láhev si dané zařízení naúčtuje korkovné, které částečně kompenzuje ušlý zisk a také pokrývá náklady na servis alkoholu. Ceny korkovného se různí, ale většinou činí zhruba od 50 do 500 Kč na láhev. Mnoho podniků se řídí cenou nejlevnější láhve vína.

 

7. Finální rozhodování

Skvělé, blížíte se do finále! Ze všech potenciálních svatebních míst si vyberte ty největší favority a domluvte si na nich osobní prohlídku. Základní pravidlo zní: Ptejte se. Zjišťujte řešení všech možných situacích a scénářů, podrobně se zajímejte o to, co všechno je v ceně a čtěte si recenze a zkušenosti jiných lidí. Zkuste si do detailu vykreslit, jak bude svatební den na takovém místě asi probíhat – je to přesně to, o čem sníte? Pokud ano, pak směle do toho.

 

Už máte své snubní prsteny? Pokud ne, je nejvyšší čas začít se po nich poohlížet a promyslet si, které styly snubních prstenů se vám líbí. V dnešní době chce být spousta párů originální, a tak si vybírá netradiční snubní prsteny. Vyberte si některý z netradičních či tradičních designů z nabídky Rýdl a přidejte se do řad našich spokojených zákazníků, kterým záleží na kvalitě i poctivém řemeslu.

 

       

Navštivte pobočky Rýdl

 
 

 

 

 

VYBRAT SNUBNÍ PRSTENY