Ženy milují nošení šperků hned z několika důvodů a najdeme mnoho zástupkyň něžného pohlaví, které neopustí svůj dům, aniž by na sobě neměly alespoň jeden drahý kov.

Šperky, mezi které můžeme zařadit i zásnubní a snubní prsten, patří mezi způsoby, jakými ženy vyjadřují svou osobnost. Šperky tak mohou být nejen jakýsi ukazatel vkusu a stylu dotyčné ženy, ale také jejího finančního zabezpečení. Zásnubní prsten ženy mohou vnímat i jako realizaci jejich obrazu u svých blízkých.

V dnešní, značně emancipované době, nalezneme zástupkyně něžného pohlaví, které si šperky pořizují samy, aby světu ukázaly, jak bohaté jsou či jednoduše investovaly do své vášně. Všechny ženy, i tyto, jsou ale rády šperky obdarovávány. V dnešní době, již není kladen důraz na kvantitu, ale spíše na kvalitu. Vzhledem k tomu, že prakticky na každém rohu lze nakoupit levné a úměrně nekvalitní imitace drahých kovů i kamenů, je potřeba se více soustředit na výrobní materiál zakupovaných šperků.

Náklonnost žen ke šperkům je spjata rovněž s emocionální rovinou. Šperky jsou ženy obdarovávány z lásky. Právě s láskou je nákup i nošení šperků nejvíce spjato. Neexistují mezi šperky větší důkazy lásky, než zásnubní a snubní prsteny, které ženy ukazují světu na obdiv všeobecně nejraději.

Šperk může být spjat také se speciálním místem. Může vyjadřovat vzpomínku na určitou událost – narozeniny, výročí, dovolenou. Neopomenutelný je také jejich spirituální význam, kterému některé ženy mohou být nakloněny. Náboženské symboly vyobrazované na špercích bývají ve světě těmi neoblíbenějšími a nejprodávanějšími.

Ve všech případech je šperk brán jako jeden z nejkrásnějších i nejuniverzálnějších doplňků, ať už se jedná o prsten, přívěsek na náhrdelník.