Jakmile začnete plánovat svatbu, to poslední, na co mezi rozesílkou pozvánek a výběrem svatebních šatů myslíte, jsou svatební pravidla. Těch existuje spousta a rozhodně není třeba všechny dodržet. Minimálně 7 z nich se však vyplatí znát. Které to jsou?

Pod pojmem svatební etiketa si představte seznam nepsaných pravidel, doporučení a tradic, jejichž striktnost se postupem času vytrácí a dnešní doba je k nim benevolentnější. Žádný pár by se jimi neměl nechat svazovat, ale je dobré mít o nich alespoň ponětí. Za následujících 7 pravidel totiž dost možná poděkujete během hostiny, dopravy na svatbu i prvního manželského tance.

 

1. Svatební etiketa před svatbou

Svatební oznámení odešlete všem alespoň několik měsíců před svatbou, a to i v případě, že už o svatbě dotyční ví. Stejně tak by všichni zvaní hosté měli obdržet pozvánky, kde jim ideálně sdělíte, zda se účastní i obřadu, hostiny, nebo pouze večerních oslav. Prostor v pozvánce využijte i k informování o zvláštních požadavcích, jako je třeba neformální oděv nebo svatba bez přítomnosti dětí.

 

Image result for varianty svatební oznámení"

 

2. Svatební oděvy

Podle svatební etikety svědci i otcové ladí své oblečení s ženichovým oblekem.  Jeho barva i střih záleží na šatech nevěsty, přičemž není nutné, aby spolu nevěsta s ženichem barevně ladili. Ženichovo sako i kalhoty by měly být vyrobené ze stejného materiálu. Jen pozor – smoking se na svatbu nehodí, jelikož se nosí až po 18. hodině. Pokud vyrážíte na svatbu jako host, nezastiňte svým oblečením nevěstu – ta by měla být na svatbě vždy nejkrásnější.

 

3. Svatební den

Ve svatební den ráno/dopoledne se nejbližší rodina a přátelé schází v domě nevěsty, kde pro ně maminka nevěsty chystá pohoštění, připravuje kávu i něco ostřejšího. Ženich vchází s kyticí pro nevěstu, maminku, případně babičku. A nyní přichází na řadu otázka: Kdy má ženich poprvé spatřit svou nevěstu? Velkým trendem poslední doby je dříve dodržovaný tzv. first look, kdy ženich nevěstu poprvé vidí až cestou k oltáři. Traduje se, že pokud ženich nevěstu zahlédne dříve, přináší to smůlu. Ať už je to jakkoliv, jedno je jisté – jedná se většinou o momenty plné dojetí a úžasu.

 

 

4. Doprava na svatbu

Není pravidlem, aby byly všechny vozy nazdobené, měly by být však čisté. Ke svatební koloně se však váže následující seskupení: v prvním voze sedí ženich se svou maminkou, přičemž dáma sedí vždy vpravo vzadu, za sedadlem spolujezdce, ve druhém voze je následuje matka nevěsty a otec ženicha, za nimi jedou další svatebčané a dále svědci. V úplně posledním voze sedí nevěsta se svým otcem.

 

5. Svatební etiketa během obřadu

Seskupení během svatebního obřadu se od svatební kolony příliš neliší, jeho správnost dost často koriguje oddávající. Jako první do svatební síně vchází ženich se svou matkou, dále svědci, děti snoubenců, pokud nějaké mají, poté otec ženicha s matkou nevěsty, následují prarodiče, další blízcí příbuzní, družičky, další svatební hosté, a jako poslední nevěsta se svým otcem.

 

6. Odjezd na svatební hostinu

Na svatební hostinu vyráží svatebčané v následovném pořadí: novopečení manželé, rodiče nevěsty, rodiče ženicha, svědkové a družba, ostatní hosté.

 

 

7. Zasedací pořádek na svatební hostině

Zasedací pořádek na svatební hostině někomu připadá zbytečný a svazující, mnohdy vám ale ušetří spoustu starostí a zmatků s usazením hostů. Velmi také záleží na uspořádaní a tvaru stolů. U stolu do tvaru U nebo L sedí v čele novomanželé, nevěsta vpravo, ženich vlevo. Pro symbolické přijetí obou rodin sedí na straně nevěsty rodiče ženicha, na straně ženicha zase rodina nevěsty. V řadě dále následují prarodiče, svědci, blízcí příbuzní, přátelé a ostatní hosté. Pragmaticky řečeno, s důležitostí hostů klesá jejich vzdálenost od novomanželů. Doporučujeme dát na stůl jmenovky, aby každý hned věděl, jaké místo mu náleží.

 

8. Svatební etiketa během hostiny

Svatební hostina se zahajuje přípitkem a proslovem, který tradičně pronáší otec nevěsty a dále svědek či někdo, kdo přispěje vlídnými a zároveň lehce vtipnými slovy.

 

9. Svatební tanec

Přednostní místo na parketě náleží novomanželům, které čeká tzv. první tanec novomanželů. Určitě se nestresujte tím, že tanečním jste se v mládí úspěšně vyhnuli, případně, že si z nich nepamatujete jediný taneční krok. První tanec není o tom, abyste na parketě vystřihli bezchybné číslo, ale abyste si ho především užili. Jako další tančí ženich s maminkou nevěsty a nevěsta s tatínkem ženicha. Nakonec každý z nich věnuje tanec svým rodičům.

 

Základní svatební pravidla už znáte, náhodě však nenechte ani výběr snubních prstenů. Po snubních prstenech se začněte poohlížet ideálně 2-3 měsíce před svatbou, abyste měli čas si v klidu promyslet, jaký chcete design i materiál prstenů, případně počet drahokamů. U nás si vyberete z více než stovky jedinečných modelů a stylů – od klasických zásnubních prstenů až po romantické či minimalistické. Nenašli jste, co jste hledali? Svěřte nám svůj vlastní návrh prstenů a nechte si vytvořit snubní prsteny na míru.

 

       

Navštivte pobočky Rýdl

 
 

 

 

 

VYBRAT SNUBNÍ PRSTENY

Prečtěte si také: