Prsteny, náhrdelníky a šperky si obecně žádají tu nekvalitnější péči. Hlavně v letním období je potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost a dbát o jejich dlouhotrvající krásu. Rozhodně nepodceňujte jejich ochranu a věnujte jim pár minut péče – vrátí se vám v několikaletém prodloužení jejich životnosti.

Nejvíce škody nadělá dlouhé přímé sluneční záření a časté namáčení šperků. U méně kvalitních šperků je pravděpodobnost, že vlivem častého namáčení oxidují, změní barvu nebo jim vypadají kamínky. U kvalitních prstenů není toto riziko tak časté, i tak je však potřeba je chránit. Proto při delším pobytu ve vodě nebo při opalování, je lepší šperky sundat a uložit na bezpečné místo mimo přímé sluneční záření. Když už si šperky zapomenete sundat a uvědomíte si to až po namočení, sejměte je co nejdříve, jemně osušte látkovým hadříkem a nechte na stinném místě uschnout.
 
Sluníčko a jeho paprsky jsou nepřítelem hlavně vsazených zirkonů. Jejich intenzitou totiž často bledne odstín vsazených kamenů do prstenů a ty tak ztrácejí svůj lesk a dřívější půvab. 
 
Nejen v létě věnujte také výraznou pozornost uskladnění šperků. Pamatujte, že náhrdelníky nebo prsteny by neměly být uchovány spolu v sáčku nebo jiném prostoru, kde se vzájemně dotýkají. Tvrdší materiály, například diamanty, by totiž mohly poškodit ty měkčí, jako jsou perly a zlato.
 
Šperkům také nesvědčí přímý kontakt s make-upem, parfémy a dalšími kosmetickými prostředky. Proto se nejdříve namalujte, naneste parfém a až nakonec se ozdobte náušnicemi, prsteny a dalšími šperky. Na závěr pro vás máme několik tipů na čištění šperků: stříbro krásně rozzáří směs vody s jedlou sodou, na čištění zlata se zase nejlépe hodí odmašťovací prostředky. Nejlepší volbou však je svěřit své šperky do rukou odborníků-zlatníků a přenechat veškerou péči jim.