Jak léta plynou, každá žena více či méně hromadí ve svém vlastnictví čím dál tím více šperků. Mimo zásnubního a snubního prstenu jsou jimi i náušnice, náhrdelníky a jiné klenoty.

Aby si však veškeré tyto šperky vyrobené z drahých kovů i kamenů zachovaly svůj přirozený lesk, je potřeba jim poskytnout i náležitou péči. Zde naleznete několik základních rad, které vám pomohou zachovat vaše šperky krásné po desítky let.

Provádíte-li doma sebemenší úklid, při než používáte chemické prostředky, vyhněte se kontaktu šperků i kůže s těmito tekutinami. Čisticí prostředky by vaše prsteny mohly poškodit i natrvalo.

Klenoty však nejsou ohroženy pouze při základním úklidu. Jisté chemikálie, které mají potenciál poničit vaše oblíbené šperky, mohou být součástí i kosmetických přípravků jako jsou laky na vlasy či parfémy. Nejzákladnější pravidlo tedy praví – šperky si vezměte až poté, co dokončíte svůj make up. 

Během rekreace v lázních, wellness centrech i při kondičním plavání v bazénu šperky rovněž raději odložte stranou. Nechcete přeci, aby vlivem působení chloru došlo ke změně barvy vašich klenotů. 

V okamžicích, kdy své prsteny a náhrdelníky odložíte, věnujte dost času i jejich ukládání do šperkovnic a jiných bezpečných míst. Mějte na paměti, že náhrdelníky by se do sebe neměly zamotávat a různé typy šperků o sebe třít, například během transportu. Šperky je možné zabalit do jemné tkaniny, aby nedošlo k jejich poškození, ať již jsou uložené kdekoliv. 

Pokud jste dosud výše uvedené pokyny nedodržovaly a vaše šperky byly zasaženy některou chemikálií, či jednoduše časem ztratily svůj lesk, nezoufejte. Před variantou návštěvy šperkařství, aby zachránili z vašich poškozených šperků, co se dá, můžete kdykoliv sáhnout po leštícím hadříku, který spolu se speciálním čisticím prostředkem zbaví šperky oxidantů a vrátí jim jejich původní lesk a třpyt.