Šperky a obecně veškeré dekorativní věci jsou staré jako lidstvo samo, již v pravěku měly ženy vytesávané věci, které v ideálním případě připomínaly, alespoň vzdáleně, novodobé šperky.

Šperky a obecně veškeré dekorativní věci jsou staré jako lidstvo samo, již v pravěku měly ženy vytesávané věci, které v ideálním případě připomínaly, alespoň vzdáleně, novodobé šperky. Během této doby procházely šperky spolu se změnami lidstva a později i módními výstřelky určitými změnami.  Není proto udivující, že v souvislosti s jejich existencí lze nalézt mnoho zajímavých informací, zde jsou některé z nich.

Co se zásnubních prstenů týče, poprvé bylo zaznamenáno jeho použití v roce 1477, kdy jej Maxmilián Habsburský navlékl své nastávající ženě Marii Burgundské. Diamanty, které jsou považovány za krále drahých kamenů, byly objeveny před více jak dvěma tisíciletími v Indii, aktuálně leží jejich největší naleziště v Latinské Americe.

Diamanty se v dnešní době nepoužívají jen na osazování zásnubních prstenů a jiných šperků. Ve skutečnosti diamanty, které jsou pro tento účel využité, tvoří pouhý zlomek ze všech vytěžených diamantů. Spolu s výskytem diamantů ve šperkařství se postupem času objevily také syntetické diamanty, ovšem až v padesátých letech dvacátého století.

Mezi nejstarší producenty šperků, které byly organizovaně vyráběny lze považovat Egypťany a obyvatele Mezopotámie. Výroba šperků v té době byla úzce spojena s rozvojem hutnictví.
V USA obdrží průměrně tři ženy ze čtyř zásnubní prsten vyrobený ze zlata a osazený briliantem. Toto číslo zřejmě pramení ze zvyku, který je právě ve Státech dodržován, čímž je investice do zásnubního prstenu ve výši alespoň tří platů snoubence. Zřejmě i z tohoto důvodu jsou USA považovány za největšího importéra diamantů.