Návrat do minulosti a ke kořenům nebyl nikdy takovým hitem jako právě nyní. V poslední době čím dál více roste obliba tradic a zvyků vycházejících ze slovanské nebo pohanské kultury. 

Návrat do minulosti a ke kořenům nebyl nikdy takovým hitem jako právě nyní. V poslední době čím dál více roste obliba tradic a zvyků vycházejících ze slovanské nebo pohanské kultury.

I zásnuby jsou významnou tradicí, která má své krásné rituály. Zajímavou možností, která získává na oblibě je spojit dvě tradice a navléknout partnerce zásnubní prstýnek v době některého ze starých tradičních svátků. Třeba dožínek.

Co jsou to dožínky? Jak název napovídá, jedná se o oslavy sklizně na konci žní. V minulosti byla potřeba zajistit obživu v zimních měsících natolik důležitá, že oslavy konce sklizně byly velkou událostí, kterou žil celý venkov. Význam dožínek můžeme srovnat například s vinobraním.

V prostředí českých zemí se dožínky slavily zpravidla na konci léta, není ale výjimkou, že ke sklizni došlo až na začátku září. Tak jako tak, jsou dožínky většinou spojeny s krásným počasím babího nebo ještě klasického léta. Tedy ideální chvíle jak na zásnuby, tak i na svatbu. Dožínky jsou oslavou sklizně, plodnosti a úrodnosti země a manželství bylo v minulosti vždy spojováno s podobnými hodnotami. Požádat tedy ženu o ruku v době tohoto svátku je více než příhodné.

A jak se tedy vyslovit a spojit žádost o ruku s tímto svátkem? S dožínkami je spojeno několikadenní veselí, popíjení, jídlo, hudba a tanec, takže to není vlastně žádný problém. Skvělé kulisy pro zásnuby i svatbu. Zásnubní prsten, který se ženě zaleskne na prsteníčku víc, než zapadající slunce nad sklizeným polem, bude i pro vás zárukou štěstí v zimě.

A protože svatba se má po zásnubách konat do roka a do dne, nemohli jste si vybrat ani lepší kulisy pro podzimní svatbu – kdo by odolal pestrobarevnému listí pomalu se snášejícímu k zemi v paprscích zlatavého slunce? A snoubence tak na ruce může přibýt ještě jeden zlatý kroužek.